Dobra wiadomość dla kupujących mieszkanie! Program rządowy „Mieszkanie dla młodych” został dzięki ostatniemu głosowaniu posłów poszerzony o rynek wtórny. Ma to nie tylko zwiększyć ofertę dla osób starających się o pierwsze mieszkanie, ale wprowadzić naturalną konkurencję na rynku nieruchomości.
Z rynku wtórnego lub po przebudowie
Zmiany w ustawie mają przede wszystkim ułatwić młodym ludziom zakup mieszkania, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i wymagań. Oprócz dofinansowania wkładu własnego na zakup mieszkania z rynku wtórnego, z dopłaty będą mogli skorzystać teraz m.in. członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania, a co za tym idzie – aby uzyskać prawo własności mieszkania wniosą wkład budowlany do spółdzielni. Na dofinansowanie mogą liczyć także ci, którzy chcą zakupić mieszkanie po przebudowie lub adaptacji np. starych budynków. W przypadku inwestycji wystarczy teraz zgłosić budowę zamiast ubiegać się o pozwolenie na nią.
Dodatkowo wzrosną limity cenowe na rynku wtórnym. Będą one wynosiły 90 proc. wskaźnika kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku, w którym mieści się mieszkanie.
Plus dla rodzin +
Rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci mogą liczyć na dopłatę do wkładu własnego przy powierzchni mieszkaniowej w wysokości 65 m kw. Natomiast rodziny z dwójką dzieci otrzymają 20-proc. dofinansowanie Zwiększono też wysokość dopłat do 30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej mieszkania. Dodatkowo rodziny z dziećmi mogą ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego przy zakupie drugiego mieszkania, a nie jak było do tej pory – tylko w przypadku pierwszego. Jednocześnie osób tych nie obejmie limit wieku (do tej pory jeden z kupujących musiał mieć ukończone 35 lat).
Choć niedawno wprowadzono do programu zapis, który pozwalał osobie bez zdolności kredytowej „dopisać” do umowy dodatkowego kredytobiorcę, mogły to być osoby tylko z najbliższej rodziny. Obecnie może to być każdy, kto zgodzi się na wspólny kredyt z osobą ubiegającą się o dofinansowanie, np. partner czy przyjaciel.
Opłata za spłatę
Aby uniknąć nadużyć w korzystaniu z programu „Mieszkanie dla młodych”, osoby, które skorzystają z dopłaty rządowej i spłacą mieszkanie (lub jego część, której wartość będzie większa niż kwota dofinansowania) przed upływem 5 lat od daty jego zakupu, będzie musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego do Funduszu Dopłat.
Autor: PZ