W jaką działkę warto zainwestować, aby wyjść na tym jak najlepiej? W przypadku zakupu działki pod dom jednorodzinny warto rozejrzeć się np. wśród ofert działek nieuzbrojonych lub częściowo uzbrojonych. Wtedy możemy liczyć na niższą cenę. Pamiętajmy jednak, że każda działka różni się swoim przeznaczeniem.
Działki można podzielić ze względu na ich przeznaczenie, np. budowlaną (przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniową), rekreacyjną (można na niej wybudować np. obiekt sezonowy) czy rolną (która nie jest przeznaczona pod zabudowę, chyba, że się ją odrolni). Jest też inny podział działek: na uzbrojoną i nieuzbrojoną. Najczęściej przyjmuje się, że działka uzbrojona posiada przyłącza elektryczne, gazowe, wodociągowe oraz ewentualnie przyłącze kanalizacyjne, lub w jej bliskim sąsiedztwie takie sieci i media się znajdują i istnieje możliwość stosunkowo niedrogiego podłączenia się do nich. Działka nieuzbrojona nie posiada natomiast dostępu do mediów, ale istnieć możliwość ich doprowadzenia. Już na tym etapie warto sprawdzić, co będzie dla nas korzystniejsze.
Ważne dokumenty
Przede wszystkim należy sprawdzić księgę wieczystą działki. Znajdziemy tam informacje o właścicielu i przeznaczeniu działki i będziemy mogli zweryfikować, czy nie jest ona obciążona hipoteką. Warto również zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się z niego czy w miejscu działki możemy wybudować dom jednorodzinny (lub inną interesującą nas inwestycję) oraz czy w okolicy w najbliższych latach zaplanowane są jakieś zmiany budowlane. Jeśli nie ma obowiązującego planu miejscowego, zajrzyjmy do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Cel zakupu
Należy zwrócić także uwagę na to, jaka jest klasyfikacja gruntu, który chcemy kupić. Możemy to sprawdzić w ewidencji gruntów i budynków, znajdującej się w starostwie. Jeśli chcemy wybudować na działce dom, a jest to grunt rolny lub leśny, wówczas konieczna jest zmiana przeznaczenia terenu. Sprawdźmy, czy taka zgoda nie została wpisana do planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie, musimy złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Jeżeli jednak zmieniamy przeznaczenie takiej działki musimy zwrócić uwagę nie tylko na teren, ale przede wszystkim kupowany grunt. Nie wystarczy jednorazowa wizyta, warto wybrać się tam w słoneczny, zimny czy deszczowy dzień, aby porównać jej jakość. Sucha ziemia jest lepsza do budowy domu, niekorzystna jest natomiast gleba, która składa się z gliny – powoduje to kłopoty zarówno przy budowie (np. trudności ze wsiąkaniem wody), jaki i po (dom może się zapadać).
Jeśli na kupionej działce planujemy większą inwestycję, np. wybudowanie hotelu (czy nawet osiedle) możemy przejrzeć oferty, w których oprócz działki w cenę wliczony jest także projekt budowlany. Dzieje się tak, gdy inwestorzy rezygnują z jakiegoś powodu ze swojego planu budowy, ale zdążyli już zlecić wykonanie projektu firmie architektonicznej. Taki projekt jest stworzony specjalnie pod daną działkę, jeżeli więc chcemy przeznaczyć działkę na cele inwestycyjne, możemy na tym sporo zaoszczędzić. Jedną z takich ofert jest działka budowlana w Kolbudach (3100 m2) wraz z pozwoleniem na budowę i projektem budowlanym (600 tys. zł).
Na naszej stronie można znaleźć zarówno działki w centrum miasta (np. w Gdańsku Wrzeszczu), jak i w malowniczych terenach Kaszub (np. działki w Leźnie czy Chwaszczynie).
Korzystny czas na zakup działki
Wysoka podaż gruntów i atrakcyjne ceny – zazwyczaj o około 8 procent niższe niż na początku roku – to powody, dla których warto zainwestować w zakup gruntu rolnego. Obecnie bardzo dobrą inwestycją może okazać się zakup tanich gruntów rolnych na terenach podmiejskich oraz ich przekształcenie na działki budowlane. Ziemię rolną można kupić od osób prywatnych, gdzie średnia cena hektara wynosi 25 tysięcy złotych, lub od Agencji Nieruchomości, gdzie cena jest trochę niższa – około 20 tysięcy złotych za hektar.
autor:Piotr Zwoliński Dyrektor Zarządzający Pepper House