W okresie od 13 do 20 marca 2020 roku obowiązywał na terenie Polski stan zagrożenia epidemicznego. Od dnia 20 marca 2020 roku obowiązuje natomiast stan epidemii. Jeśli nie wiesz jaki wpływ na rynek nieruchomości mają te stany szczególne, zapoznaj się z naszym artykułem.
Jak zapewne wiesz, z wprowadzeniem ww. stanów wiążą się nowe obowiązki. Niektóre dotyczą również właścicieli nieruchomości. Są to:
obowiązek udostępnienia nieruchomości, w tym budynków, lokali i terenów – właściciele nieruchomości, które zostały ujęte w wojewódzkim planie działania na wypadek wystąpienia epidemii mogą zostać zobowiązani do udostępnienia ich w celu zwalczania epidemii,
zakaz najmu krótkoterminowego – zakaz ten obowiązywał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, czyli do 20 marca 2020 roku. Obecnie nie został on wprost wyartykułowany. Pamiętaj jednak o czasowym ograniczeniu przemieszczania się oraz zakazie zgromadzeń. Co prawda zatem wynajem nie jest zakazany wprost, jednak potencjalny najemca może narazić się na grzywnę, gdy zdecyduje się na skorzystanie z oferty najmu krótkoterminowego.
Jeśli natomiast słyszałeś o tzw. tarczy antykryzysowej, to wiesz że zawiera ona mechanizmy mające wspomóc przedsiębiorców. W odniesieniu do rynku nieruchomości, na uwagę zasługują następujące mechanizmy:
przedłużenie terminów obowiązywania umów najmu
przedłużenie terminu wnoszenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego,
możliwość wprowadzenia zwolnień w podatku od nieruchomości.
Ad. 1.
Termin wnoszenia opłaty z tytułu użytkowania wieczystego należnej za rok 2020 został przedłużony do dnia 30 czerwca 2020 roku.
Ad. 2.
Zgodnie z przepisami „tarczy antykryzysowej”:
jeśli termin obowiązywania umowy najmu lokalu zawartej przed dniem 31 marca 2020 roku upływa po tym dniu i jednocześnie przed dniem 30 czerwca 2020 roku, to umowa najmu może ulec przedłużeniu do dnia 30 czerwca 2020 roku. Warunkiem przedłożenia jest złożenie oświadczenia w tym przedmiocie przez najemcę (nie jest konieczne zawieranie aneksu do umowy najmu),
jeśli umowa najmu lokalu mieszkalnego lub wysokość czynszu za taki lokal została wypowiedziana przed dniem 31 marca 2020 roku, termin wypowiedzenia ulega przedłużeniu do dnia 30 marca 2020 roku na wskazanych w lit. a) zasadach (konieczne jest oświadczenie najemcy). W tym przypadku jednakże, od ww. ograniczeń i zakazów istnieją wyjątki:
zaleganie z zapłatą czynszu lub innych niż czynsz opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od wynajmującego lokal a przez niego pobieranych,
w czasie obowiązywania umowy najmu lokalu najemca używał lokal w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z przeznaczeniem tego lokalu, albo zaniedbywał obowiązki w sposób prowadzący do powstania w tym lokalu szkód,
w czasie obowiązywania umowy najmu lokalu najemca wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody wynajmującego,
najemcy przysługuje tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości.
do dnia 30 czerwca 2020 roku niedopuszczalne jest wypowiedzenie najemcy umowy najmu lub wysokości czynszu.
Ad. 3.
Na mocy nowych przepisów dopuszczalne stało się wprowadzenia przez radę gminy/radę miasta/radę miejską, w drodze uchwały, zwolnienia z podatku od nieruchomości obejmujących grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej za część roku 2020. Zwolnienie takie może dotyczyć podmiotów spełniających łącznie następujące warunki:
należą do grup przedsiębiorców wskazanych w treści takiej uchwały,
ich płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
Autor: Piotr Zwoliński Dyrektor Zarządzający Pepper House