Kawalerka – lub studio, jak się ostatnio mówi – to zwykle nieduże mieszkanie, którego metraż nie przekracza 35 m2. Na tak niewielkiej przestrzeni można jednak pomieścić salon, kuchnię, sypialnię, jadalnię i łazienkę! Kawalerskie cztery kąty mogą być bardzo efektowne i wygodne, pod warunkiem, że urządzimy je z głową. Podpowiadamy, jak zaaranżować kawalerkę, by była funkcjonalna i służyła nam przez lata.
Kuchnia lub aneks
Urządzając kawalerkę należy wziąć pod uwagę plan mieszkania. Duże znaczenie ma to, czy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, czy mamy do umeblowania salon z aneksem kuchennym. W przypadku mieszkań z aneksem kuchennym warto oddzielić kuchnię od salonu praktycznym półwyspem. W półwyspie możemy umieścić – w zależności od potrzeb –- płytę grzewczą, blat roboczy lub szuflady i szafki, a od strony salonu modne półki, na których można ustawić książki. Praktyczny barek lub wysuwany z półwyspu dodatkowy blat będzie spełniał rolę stołu. Razem z krzesłami barowymi lub hokerami stworzy funkcjonalną przestrzeń jadalnianą.
Wybierając zabudowę kuchenną należy pamiętać o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. W kuchni powinny znaleźć się lodówka, kuchenka z piekarnikiem, mikrofalówka i przynajmniej jednokomorowy zlewozmywak. Szafki powinny być jak najwyższe, by możliwe było pełne wykorzystanie dostępnego miejsca. Warto także zastanowić się nad nowoczesnymi szufladami narożnymi ułatwiającymi wykorzystanie trudnodostępnych rogów oraz szufladami zlewozmywakowymi, które pomogą efektywniej zorganizować przestrzeń zmywania.
Salon – sypialnia
W niedużym mieszkaniu należy do minimum ograniczyć liczbę dużych mebli. Dobrym rozwiązaniem będzie więc mebel wypoczynkowy: kanapa narożna lub sofa do spania, która po rozłożeniu będzie spełniać rolę łóżka. Przestrzeń nad nią warto zagospodarować wieszając półki lub ażurowe szafki. Strefę wypoczynku można także uzupełnić dopasowanym dywanem, który sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne oraz niedużym stolikiem kawowym, na którym, oprócz kawy, będzie można także postawić laptop. Stolik można także zastąpić kwadratowym pufem.
W salonie przyda się także pojemna szafa, najlepiej zabudowująca wnękę, w której zgromadzimy większość ubrań i dodatkowych sprzętów, takich jak żelazko czy odkurzacz. Warto zaopatrzyć się również w kilka składanych krzeseł. Schowane za zasłoną będą czekać na wizytę gości, a na co dzień nie będą zajmowały cennego miejsca.
W niedużym mieszkaniu bardzo liczy się oświetlenie. Zainstalowanie lamp na ścianie zamiast na suficie optycznie zwiększy pomieszczenie. To także prosty zabieg, który wpłynie na atmosferę domu. Oświetlenie detali wyposażenia lub półek nada wnętrzu przytulny charakter. W małych wnętrzach warto wypróbować także przesuwne drzwi oraz drzwi szklane, które sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe, niż w rzeczywistości są. Eksperci Westwing podpowiadają, jak urządzić salon w ulubionym stylu.
Łazienka
Planując niewielką łazienkę należy skupić się na rozsądnym rozplanowaniu przestrzeni i zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy sprzętami i meblami. Dobrym rozwiązaniem będzie wanna narożna z parawanem i odpowiednią armaturą, drzwi prysznicowe we wnęce lub kabina prysznicowa narożna. Kreatywne wykorzystanie rogów łazienki daje wyjątkowo ciekawe efekty. W małych łazienkach świetnie sprawdzają się także umywalki wiszące częściowo nad wanną. Warto także pamiętać o dużym lustrze, które optycznie powiększy łazienkę i będzie także elementem dekoracji.
W łazience również dużą rolę odgrywa oświetlenia. Dobrym pomysłem jest zastosowanie kilku źródeł światła zamiast lampy sufitowej. Halogeny, ledy i kinkiety oświetlające wnęki i półki sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało ciekawie i luksusowo.
Mieszkanie, nawet małe, ale zaprojektowane na miarę potrzeb, może być źródłem dużej radości. Jeśli będzie urządzone pięknie i stylowo, szybko może okazać się, że to ulubione miejsce spotkań znajomych, krewnych i przyjaciół!