Wyszukiwarka wpisów

15.05.2019

Darowizna nieruchomości a dziedziczenie po darczyńcy

Nieruchomości są przeważnie najbardziej wartościowymi składnikami majątku. Stosunkowo często zdarza się zatem, że stanowią przedmiot darowizny. Jednakże zarówno darczyńca, jak i obdarowany, a także ich najbliżsi krewni powinni zdawać sobie sprawę z konsekwencji takiej darowizny na dziedziczenie po darczyńcy. Obowiązujące przepisy mogą bowiem nawet pozbawić obdarowanego udziału w spadku. Kodeks cywilny przewiduje zatem, że jeżeli…

Czytaj więcej
10.05.2019

Czym jest skarga pauliańska?

O skardze pauliańskiej słyszał niemal każdy właściciel nieruchomości. Instytucja ta powinna w szczególności interesować nabywców kupujących na rynku wtórnym. To tam bowiem istnieje największe ryzyko, że wierzyciel sprzedawcy wystąpi przeciwko nowemu właścicielowi nieruchomości właśnie z przedmiotową skargą. Czym zatem jest skarga pauliańska, komu i kiedy przysługuje, a także jak się przed nią ochronić? Skarga ta…

Czytaj więcej
9.05.2019

Co to jest ekspektatywa odrębnej własności lokalu i jak to sprzedać?

Chociaż sprzedaż ekspektatywy prawa własności lokalu jest możliwa, to jej skutki podatkowe nie są tak korzystne, jak w przypadku sprzedaży nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym jest tytułowa ekspektatywa, a także jakie skutki ma odpłatne przeniesienie jej własności. Z chwilą zawarcia umowy deweloperskiej, bądź umowy ze spółdzielnią mieszkaniową o ustanowienie odrębnej własności lokalu powstaje tzw. ekspektatywa…

Czytaj więcej
22.03.2019

Czy jest alternatywa dla skargi pauliańskiej?

Nierzadkie są sytuacje, w których dłużnik dysponujący wartościowymi składnikami majątku wyzbywa się ich, czy to w drodze sprzedaży, czy też darowizny, aby w ten sposób uniemożliwić zajęcie ich przez swoich wierzycieli. Z uwagi na dużą wartość, najczęściej przedmiotem takich transakcji są nieruchomości. Tych ostatnich chronić ma w tego typu przypadkach, tzw. skarga pauliańska. Polega ona…

Czytaj więcej
21.03.2019

Powolny koniec programu „Rodzina na Swoim”

Działający w latach 2007-2013 rządowy program wsparcia dla osób kupujących nieruchomość na cele mieszkaniowe powoli dobiega końca. Wsparcie w jego ramach polegało na tym, że Państwo udzielało kredytobiorcom wsparcia w spłacie ich zobowiązań przez okres aż ośmiu lat. Wysokość tego wsparcia wynosiła połowę należnej raty odsetkowej. Co prawda przydzielanie dopłat z tego programu oficjalnie zakończyło…

Czytaj więcej
20.03.2019

Ma być łatwiej nabyć grunt rolny

Jak pamiętamy, pisaliśmy o tym również na naszym blogu, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (w jej brzmieniu od 30 kwietnia 2016 roku) znacząco utrudnia obrót nieruchomościami rolnymi wykluczając je niemal z rynku. Z założenia bowiem zakłada ona, że grunty tego typu mogą nabywać wyłącznie rolnicy i ich najbliższa rodzina, bądź osoby posiadające specjalistyczne wykształcenie. Po…

Czytaj więcej
19.03.2019

Istotne zmiany w uldze mieszkaniowej

Sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat od końca jej nabycia, bądź wybudowania podlega – co do zasady – opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jednym z wyjątków jest możliwość skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej, czyli obniżenia – a niekiedy wyłączenia – opodatkowania transakcji w przypadku przeznaczenia uzyskanych środków na własne cele mieszkaniowe. Począwszy od stycznia 2019 roku w…

Czytaj więcej
18.03.2019

Umorzenie kredytu walutowego – konsekwencje prawne i podatkowe

Każdorazowy wzrost kursu franka szwajcarskiego, bądź euro budzi pytania o dalszy los kredytów walutowych. Chociaż są one ciężarem zarówno dla kredytobiorców, jak i dla samych banków, to nadal brakuje kompleksowych rozwiązań w tym zakresie. Niemniej, ustawodawca przewidział kilka mechanizmów mających zachęcić strony wskazanych umów kredytowych do poszukiwania porozumienia mającego umożliwić wcześniejszą spłatę zobowiązań, bądź zmianę…

Czytaj więcej
15.03.2019

Czy REIT’y zrewolucjonizują rynek najmu mieszkań?

REIT, czyli real estate investment trust, to rodzaj spółki bądź funduszy inwestycyjnego prowadzących działalność na rynku nieruchomości. Podmioty tego typu kupują lokale, a nawet całe budynki i osiedla, a następnie świadczą w nich usługi najmu długoterminowego. Najczęściej najemcy otrzymują również wsparcie na pokrycie w całości, bądź w części czynszu najmu. W krajach Europy Zachodniej popularność…

Czytaj więcej

Pepper House w liczbach (dane za rok 2023)

Liczba Klientów:

1 934

Sprzedanych nieruchomości za:

406 mln zł

Odbytych spotkań:

12 367

Nasi doradcy:

65

Kwota udzielonych kredytów:

240 mln zł

Pepper House jest nowoczesnym i kompleksowym biurem nieruchomości założonym przez praktyków rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i finansów. Zmieniamy rynek nieruchomości już od 2013 roku. Przedmiotem naszej działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (kupno, sprzedaż, wynajem), zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, pośrednictwo kredytowe oraz inwestycje deweloperskie. Mamy najlepszą wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań Klientów oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Działamy w woj. Pomorskim, Kujawsko-Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim i Mazowieckim. Mamy też w ofercie nieruchomości zagraniczne (basen Morza Śródziemnego). Gorąco zapraszamy do kontaktu i/lub odwiedzenia nas bezpośrednio w naszych oddziałach w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy i Warszawie.