Wyszukiwarka wpisów

18.02.2020

Prawo budowlane ma być prostsze

W lipcu na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została kolejna wersja projektu dużej nowelizacji prawa budowlanego. Jak czytamy w uzasadnieniu do tego projektu, jego celem jest uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego, a także wprowadzenie większej stabilności dla inwestorów. Projekt jednakże nie oparł się krytyce Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Na obecnym etapie trudno zatem przewidzieć jego…

Czytaj więcej
14.02.2020

Dalsze zmiany w użytkowaniu wieczystym

Kilka dni temu weszła w życie ustawa z 13 czerwca 2019 roku o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw. Chociaż jej podstawowym celem było wprowadzenie zmian w rządowym programie Mieszkanie+, znowelizowano przy jej pomocy także kilka innych ustaw. Wśród nich na uwagę zasługują zmiany w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego…

Czytaj więcej
24.01.2020

Warunkowa umowa przedwstępna

Bardzo często zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości napotyka na różnego typu przeszkody. Mogą to być uwarunkowania natury faktycznej, np. konieczność dokończenia inwestycji, zapewnienia dostępu do drogi publicznej, doprowadzenia określonych mediów, itp. Nie są również rzadkie przypadki, gdy transakcję blokują przeszkody prawne. Będą nimi m.in. oczekiwanie na założenie księgi wieczystej na nieruchomości, potrzeba uzyskania statusu samodzielnego…

Czytaj więcej
16.12.2019

Prawo budowlane w 2020 roku

Kolejny już raz z rzędu styczeń przyniesie istotne zmiany w prawie nieruchomości. Prócz zmiany w sposobie ich opodatkowania (podwyższenie stawek podatku od nieruchomości), czy też zmiany zasad określających tzw. małe wspólnoty mieszkaniowe (od stycznia będą nimi tylko takie wspólnoty, w których łączna liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych nie przekroczy 3), sporo zmian czeka nas także…

Czytaj więcej
12.11.2019

Zgoda sądu na sprzedaż nieruchomości nieletniego

Nie są odosobnione przypadki, gdy osoba niepełnoletnia staje się właścicielem nieruchomości. Najczęściej dochodzi do tego na skutek spadkobrania, bądź darowizny. Prawo nie zabrania, aby osobie nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych przysługiwało prawo własności. Nie oznacza to jednakże, iż taki właściciel samodzielnie zarządza nieruchomością. Dla bezpieczeństwa obrotu kompetencje w tym zakresie zostały podzielone. Zwykły…

Czytaj więcej
17.09.2019

Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Spłata kredytu zabezpieczonego hipoteką nie prowadzi do automatycznego wykreślenia wpisu o hipotece z księgi wieczystej. Co więcej, właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką nie może domagać się wykreślenia bez zgody osoby, na której rzecz hipoteka jest wpisana. Dotyczy to zarówno kredytobiorcy, jak i kolejnego nabywcy nieruchomości obciążonej. Co zatem powinniśmy zrobić, aby wpis zniknął z działu III…

Czytaj więcej
10.07.2019

Zmiany w specustawie mieszkaniowej

Niespełna rok temu pisaliśmy o wchodzącej w tamtym czasie w życie ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Miała ona przyspieszyć możliwość realizacji inwestycji mieszkaniowych poprzez wprowadzenie odstępstw od ogólnych przepisów budowlanych i administracyjnych. W naszym wpisie zwracaliśmy również uwagę na utrudnienia dla inwestorów,…

Czytaj więcej
9.07.2019

Meldunek – relikt, czy realny obowiązek?

Swego czasu głośno było o zamiarze zniesienia obowiązku meldunkowego, wszak adresu zameldowania nie umieszcza się już w dowodzie osobistym. Co więcej, znacząco wzrosła mobilność społeczeństwa i nikogo już nie dziwią częste przeprowadzki. Zajrzyjmy jednak do portfela, na dowodzie osobistym (jeśli nie wymieniliśmy go jeszcze) widnieje adres sprzed niespełna 10 lat. Prawo jazdy? Tam u wielu…

Czytaj więcej
17.05.2019

Umowne skrócenie okresu wypowiedzenia najmu lokalu

Stosunkowo często w umowach najmu lokali spotyka się postanowienia skracające ustawowe okresy wypowiedzenia. Powszechność takiej praktyki nie oznacza jednakże, iż jest ona zgodna z prawem. Przyjrzymy się zatem regulacjom ustawowym w tym zakresie oraz możliwością, jakie one przewidują. W pierwszej kolejności jednak, warto przypomnieć, że w zależności od rodzaju wynajmowanego lokalu, zastosowanie znajdować będą inne…

Czytaj więcej

Pepper House w liczbach (dane za rok 2023)

Liczba Klientów:

1 934

Sprzedanych nieruchomości za:

406 mln zł

Odbytych spotkań:

12 367

Nasi doradcy:

65

Kwota udzielonych kredytów:

240 mln zł

Pepper House jest nowoczesnym i kompleksowym biurem nieruchomości założonym przez praktyków rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i finansów. Zmieniamy rynek nieruchomości już od 2013 roku. Przedmiotem naszej działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (kupno, sprzedaż, wynajem), zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, pośrednictwo kredytowe oraz inwestycje deweloperskie. Mamy najlepszą wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań Klientów oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Działamy w woj. Pomorskim, Kujawsko-Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim i Mazowieckim. Mamy też w ofercie nieruchomości zagraniczne (basen Morza Śródziemnego). Gorąco zapraszamy do kontaktu i/lub odwiedzenia nas bezpośrednio w naszych oddziałach w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy i Warszawie.