Wyszukiwarka wpisów

4.05.2020

Wyrok „frankowy”, co tak naprawdę z niego wynika?

O wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 października 2019 roku słyszał już niemal każdy. Z głównych tez przedmiotowego wyroku wynika, że: w umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego, jeżeli po usunięciu nieuczciwych warunków charakter i główny przedmiot tych umów może…

Czytaj więcej
27.04.2020

Małe wspólnoty mieszkaniowe od stycznia 2020 r.

Już niebawem wejdzie w życie niezwykle istotna zmiana dla tzw. małych wspólnot mieszkaniowych. Przypomnijmy, że obecnie, jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności. Do tego typu wspólnot nie stosuje…

Czytaj więcej
10.04.2020

Kiedy umowa sprzedaży może być nieważna?

Umowa sprzedaży nieruchomości zawierana jest w formie aktu notarialnego. Dla wielu jest to gwarancja jej niepodważalności. Niestety, w tym przypadku nawet sporządzenie umowy przez notariusza nie daje takiej pewności. Kiedy zatem i w jaki sposób może dojść do podważenia takiej umowy? Okazuje się, że powodów może być co najmniej kilka. Należą do nich m.in.: stan…

Czytaj więcej
2.04.2020

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą zakupić nieruchomość bądź do swojego majątku prywatnego, bądź też jako przedsiębiorcy. W tym drugim przypadku pozwala to na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych budynków będących środkami trwałymi, co zmniejsza dochód do opodatkowania. Ponadto, jeżeli transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nabywca będący podatnikiem tego podatku może odliczyć VAT wynikający…

Czytaj więcej
31.03.2020

Jak sprzedać nieruchomość z prawem pierwokupu?

Prawo pierwokupu stanowi formę dodatkowego zastrzeżenia umownego, którego celem jest przyznanie określonej stronie umowy sprzedaży pierwszeństwa kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej. Co ważne prawo pierwokupu może zostać zastrzeżone na rzecz obu stron transakcji. Chociaż kojarzy się ono głównie ze sprzedażą dzierżawionych gruntów, bądź też lokali komunalnych, to jednak…

Czytaj więcej
9.03.2020

Czy dzieląc działkę przy sprzedaży zawsze ryzykujemy VAT?

Powszechne jest przeświadczenie, że sprzedaż prywatnej nieruchomości, nawet etapami poprzez wydzielanie mniejszych działek, nie jest objęte podatkiem od towarów i usług. Niestety, przeświadczenie to w wielu przypadkach może okazać się błędne. Zgodnie bowiem z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu…

Czytaj więcej
6.03.2020

Sprzedaż nieruchomości gruntowej – zwolnienia w podatku dochodowym

Niemal każdy sprzedający nieruchomość na rynku wtórnym wie, iż dokonanie takiej transakcji po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, pozwala na skorzystanie ze zwolnienia w podatku dochodowym. Dzięki temu osiągnięty dochód ze sprzedaży jest całkowicie wolny od tego podatku. Ze względu na wysokie ceny nieruchomości, a także ich…

Czytaj więcej
28.02.2020

Zmiany w najmie komunalnym

Nowych najemców mieszkań komunalnych czekają spore zmiany, a jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, na tego typu lokale oczekuje obecnie ponad 60 tysięcy rodzin, czyli około 200 tysięcy osób. Najważniejsze zmiany dotyczą zasad badania stanu majątkowego najemców oraz powiązania z nim wysokości czynszu najmu mieszkania komunalnego. Prócz deklaracji o wysokości dochodu osoba starająca się…

Czytaj więcej
24.02.2020

Zmiany w podatku od nieruchomości

Zwyczajowo w styczniu wchodzą w życie najważniejsze zmiany w ustawach podatkowych. Tym razem, tj. od stycznia 2020 roku, obowiązywać zaczną nowe stawki w podatku od nieruchomości. Powszechność tego podatku sprawia, że przedmiotowe zmiany dotkną każdego właściciela lokalu, budynku oraz gruntu niezabudowanego. Ich skala będzie jednakże różna. Dla właścicieli gruntów i nieruchomości mieszkalnych wzrost ten będzie…

Czytaj więcej

Pepper House w liczbach (dane za rok 2023)

Liczba Klientów:

1 934

Sprzedanych nieruchomości za:

406 mln zł

Odbytych spotkań:

12 367

Nasi doradcy:

65

Kwota udzielonych kredytów:

240 mln zł

Pepper House jest nowoczesnym i kompleksowym biurem nieruchomości założonym przez praktyków rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i finansów. Zmieniamy rynek nieruchomości już od 2013 roku. Przedmiotem naszej działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (kupno, sprzedaż, wynajem), zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, pośrednictwo kredytowe oraz inwestycje deweloperskie. Mamy najlepszą wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań Klientów oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Działamy w woj. Pomorskim, Kujawsko-Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim i Mazowieckim. Mamy też w ofercie nieruchomości zagraniczne (basen Morza Śródziemnego). Gorąco zapraszamy do kontaktu i/lub odwiedzenia nas bezpośrednio w naszych oddziałach w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy i Warszawie.