Zamierzasz sprzedać mieszkanie i zastanawiasz się, czy jest to obecnie możliwe? Nie wiesz, jakie środki bezpieczeństwa zapewnić przy wydaniu lokalu? A może obawiasz się wizyty u notariusza? Z naszego artykułu dowiesz się, jak sprzedać lokal mimo stanu epidemii.
Obowiązujące restrykcje
Obecnie nadal obowiązują tzw. środki dystansu społecznego, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa. Należą do nich m.in.:
obowiązek zachowania odległości pomiędzy osobami poruszającymi się pieszo – nie mniejszej niż 2 metry,
obowiązek zakrywania ust i nosa,
ograniczenie przebywania określonej liczby osób na danym obszarze.
Ze względu na wdrażanie kolejnych etapów „odmrażania” gospodarki, przed przystąpieniem do poszczególnych czynności powinieneś zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami. Obecnie przedmiotowe obostrzenia reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Jakie środki profilaktyczne stosować?
Powinieneś zadbać o zachowanie ww. środków dystansu społecznego. Ustawa nie wprowadza tu ścisłych wytycznych. Możesz zatem dobrać je do konkretnych potrzeb. Wśród tych, które warto wdrożyć znajdują się następujące:
zadbanie, by jak najmniej osób przebywało w tym samym czasie w lokalu oraz przy zachowaniu dystansu 2 metrów,
koniecznie zapewnij środki do dezynfekcji rąk oraz rękawiczki jednorazowe,
jeżeli uczestnicy będą się przemieszczać w trakcie czynności odbiorowych po różnych budyniach (np. budynek mieszkalny, biuro pośrednika, itp.) zalecane jest dezynfekowanie rąk i zmiana rękawiczek jednorazowych przed wejściem do każdego z budynków/lokali,
ścisłe przestrzegaj obowiązku zakrywania ust i nosa,
wizyty kolejnych osób zainteresowanych nabyciem wyznaczaj z uwzględnieniem odpowiednich przerw, aby uniknąć zbędnych kontaktów,
warto również zamknąć lokal co najmniej na kilka dni przed terminem jego wydania, aby przeszedł swoistą kwarantannę,
warto również ograniczyć ilość przekazywanych dokumentów w formie tradycyjnej oraz możliwie dużą ich ilość przesłać drogą elektroniczna przed odbiorem,
przed spotkaniem przekaż nabywcom jasne instrukcje, jakie środki zapewniasz i jakich wymagać od drugiej strony.
To tylko przykładowe środki bezpieczeństwa. W zależności od okoliczności danego przypadku, możesz dostosować je do twoich indywidualnych potrzeb. Warunkiem jest wszakże zachowanie wskazanych na wstępie restrykcji.
A notariusz?
Umowa sprzedaży nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Niekiedy spisywana jest również – w tej samej formie – umowa przedwstępna sprzedaży. Nie musisz się obawiać o niemożność spełnienia tego warunku – kancelarie notarialne są obecnie dostępne dla klientów. Przed wizytą zapoznaj się z dodatkowymi wymogami wprowadzonymi przez danego notariusza. Ich nie spełnienie może bowiem opóźnić czynność notarialną. Podczas wizyty w kancelarii obowiązuje nakaz zakrywania ust i twarzy. Koniecznie zadbaj również o dezynfekcję rąk. Niektórzy notariusze sugerują aby przybyć na spotkanie z własnym długopisem lub piórem. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zakażenia.
Akty notarialne mają postać papierową, niemniej notariusze mogą wydawać ich elektroniczne wypisy. Ponadto, znaczną część dokumentów wymaganych do danej czynności notarialnej, również możesz przekazać drogą mailową. Warto skorzystać z tej możliwości.
Jak wynika z powyższego, przy zachowaniu dodatkowych środków ochronnych oraz przestrzeganiu wprowadzonych obostrzeń, możliwe jest nie tylko udostępnienie lokalu potencjalnym kupującym ale także zawarcie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.
Autor: Piotr Zwoliński Dyrektor Zarządzający Pepper House