Jak wymeldować „dzikiego” lokatora

Przed wyjaśnieniem czym jest wymeldowanie administracyjne przypomnijmy czy jest i czemu służy obowiązek meldunku. Otóż każda osoba przebywająca na terytorium Polski musi zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Zameldowanie to służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w danym lokalu. Tak samo jak obowiązek meldunku, spoczywa na nas również obowiązek wymeldowania się. W praktyce bardzo dużo osób jest zameldowanych w rodzinnych miejscowościach, bądź też w mieszkaniach „rodziców” i mało kto zmienia adres zameldowania wraz ze zmianą miejsca zamieszkania. Jednak prawnie, jeżeli nie dopełnimy warunków meldunku mogą zostać rozpoczęte działania w sprawie wymeldowania decyzją administracyjną.

Wniosek o wymeldowanie

Jeżeli osoba, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące nie dopełniła obowiązku wymeldowania się właściciel lub osoba dysponująca tytułem prawnym do lokalu, ale także ich pełnomocnik może wystąpić z wnioskiem o wymeldowanie decyzją administracyjną.

Jeżeli właścicielowi mieszkania zależy na czasie powinien jak najszybciej złożyć wniosek o wymeldowanie, pamiętając jednak o potrzebnych dokumentach. Pierwszym z wymaganych dokumentów jest pisemny wniosek o wymeldowanie osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.We wniosku powinno znaleźć się wyjaśnienie odnośnie czasu i okoliczności opuszczenia lokalu przez osobę, na której spoczywał obowiązek wymeldowania lub wskazanie bezprawności dokonanego zameldowania. Należy podać także aktualny adres miejsca pobytu lub oświadczyć o braku informacji o miejscu pobytu osoby, której dotyczy podanie.Należy też posiadać dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu wnioskodawcy (np. umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, orzeczenie sądu) oraz dowód wniesienia opłaty skarbowej (w wysokości 10 zł). Przydatne, ale nie obowiązkowe, mogą być także dokumenty, które potwierdzają to, co napisaliśmy we wniosku (np. wyrok orzekający eksmisję). W przypadku gdy składamy wniosek w czyimś imieniu musimy mieć także wypełniony wzór pełnomocnictwa.

Po złożeniu takiego podania we właściwym wydziale meldunkowym zostanie wszczęte szczegółowe postępowanie administracyjne, polegające m.in. na przesłuchaniu stron i świadków wskazanych przez strony lub wezwanych z urzędu, oględzinach lokalu i wizjach lokalnych. Następnie ma miejsce rozprawa administracyjna. Wydanie decyzji o rozprawie administracyjnej powinno nastąpić w przeciągu miesiąca (w sprawie szczególnie skomplikowanej nie później niż w przeciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania). Maksymalny czas trwania wymeldowania administracyjnego nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy.

Postępowanie odwoławcze

Jeżeli wymeldowanie nastąpiło wskutek wydania decyzji administracyjnej, osoba wymeldowana może wnieść odwołanie do organu wyższego stopnia. Iinformację o procedurze odwoławczej można znaleźć w decyzji instytucji, która prowadziła rozprawę administracyjną.Należy zwrócić uwagę na terminy, bowiem po ich przekroczeniu odwołanie będzie nieważne.

Od 1 stycznia 2016 roku zostanie zniesiony obowiązek meldunkowy. W związku z tym nie będą już gromadzone informacje dotyczące adresu i daty zameldowania oraz wymeldowania z pobytu stałego i czasowego, a także daty wyjazdu i powrotu z zagranicy.

 Autor: AP

Pepper House w liczbach (dane za rok 2023)

Liczba Klientów:

1 934

Sprzedanych nieruchomości za:

406 mln zł

Odbytych spotkań:

12 367

Nasi doradcy:

65

Kwota udzielonych kredytów:

240 mln zł

Pepper House jest nowoczesnym i kompleksowym biurem nieruchomości założonym przez praktyków rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i finansów. Zmieniamy rynek nieruchomości już od 2013 roku. Przedmiotem naszej działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (kupno, sprzedaż, wynajem), zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, pośrednictwo kredytowe oraz inwestycje deweloperskie. Mamy najlepszą wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań Klientów oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Działamy w woj. Pomorskim, Kujawsko-Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim i Mazowieckim. Mamy też w ofercie nieruchomości zagraniczne (basen Morza Śródziemnego). Gorąco zapraszamy do kontaktu i/lub odwiedzenia nas bezpośrednio w naszych oddziałach w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy i Warszawie.