Gdańska Starówka zmienia się na naszych oczach!

Na terenie Targu Siennego i Rakowego oraz w przedłużeniu historycznego Traktu Królewskiego, niemalże w samym sercu gdańskiej Starówki powstanie kompleks budynków, który może przyćmić Galerię Bałtycką i będącą w trakcie budowy Galerię Metropolia we Wrzeszczu. Forum Radunia budzi wiele oczekiwań, ale też kontrowersji. Co tak naprawdę wyrośnie obok Bramy Wyżynnej i czy gdańszczanie cokolwiek na tym ugrają?

Fakty, które robią wrażenie.

Forum Radunia stanie na terenie dawnej Gildii i zajmie prawie 6 hektarów. Będzie pełnić kilka funkcji, które architekci „opakowali” w nowoczesny projekt. W kompleksie, który zdominuje okolicę, zmieszczą się obiekty handlowe, hotelowe, usługowe, sale kinowe, powierzchnie biurowe, rozrywkowe, parking, na poziomie -1 hipermarket oraz Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Architektoniczną atrakcją będzie przepływający przez moloch zadaszony odcinek Kanału Raduni (aż 120 metrów dachu!). Dodatkowo tuż obok zostanie wybudowany nowy, zabudowany, 200-metrowy przystanek SKM – Gdańsk Śródmieście. Deweloper, firma Multi Development obiecuje, że Forum Radunia stworzy nową przestrzeń publiczną wysokiej jakości.

centrum3

Pierwsze sklepy mają być otwarte w 2015 roku, natomiast cała inwestycja zostanie ukończona dopiero w 2020 roku, gdyż będzie powstawać etapami. Koszta mogą przyprawić o zawrót głowy, bowiem Forum Radunia to wydatek rzędu… 800 mln złotych!

Co dla mieszkańców Gdańska?

Gdańszczanie oprócz nowego centrum handlowo-usługowego, które może stać się wizytówką Trójmiasta, mogą wiele dla siebie zyskać. Forum Radunia to nie tylko nowe miejsca pracy, ale też realny wpływ na okolicę. Mieszkańcy skorzystają na remontach dróg i przebudowie infrastruktury technicznej na ulicy Nowe Podwale Grodzkie. Poprawi się również komunikacja. Przystanki autobusowe, tramwajowe i SKM będą od siebie oddalone o kilka kroków, dzięki czemu powstanie nowoczesny i połączony ze sobą węzeł komunikacyjny, który może pomóc odkorkować Śródmieście, a przynajmniej ułatwić poruszanie się po mieście.

Całość będzie dostosowana do osób niepełnoprawnych oraz turystów. Na terenie przystanku Gdańsk Śródmieście przewidziano instalację audiowizualną dla podróżnych, monitoring, punkty informacyjne oraz elementy małej architektury. Znajdzie się tam również kładka prowadząca z peronu na wiadukt przy al. Armii Krajowej, a docelowo aż do Forum Radunia.

Nowością będzie również usunięcie z istniejącego już wiaduktu przy urzędzie samochodów osobowych. Droga ta przeznaczona będzie tylko dla autobusów i tramwajów.

W nowym kompleksie znajdą się również miejsca rozrywki. Kinomani pewnie zacierają ręce, ponieważ powstanie ogromne, dwupoziomowe kino, które pomieści 1600 widzów. Już teraz wiadomo, że najemcą będzie sieć Multikino.

Istotną rolę w Forum Radunia będzie pełnić Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska, usytuowane w budynku, którego projekt został wyłoniony na drodze konkursu. Wygrało Studio Kwadrat, które zaproponowało dość odważną wizję: budynek pawilonowy. Centrum ma być oddane do użytku w 2015 roku. Jego największą atrakcją będą nowoczesne sale konferencyjne oraz pomieszczenie z makietą Gdańska. Na poziomie -1 przewidziano miejsce dla sklepów, natomiast na parterze znajdzie się restauracja.

Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska (źródło: mat. prasowe)

Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska (źródło: mat. prasowe)

Nie wszyscy są zadowoleni… 

Forum Radunia może odmienić Starówkę, lecz nie wszyscy uważają, że na lepsze. Wiosną 2013 roku mieszkańcy Biskupiej Górki wyrazili swoje zaniepokojenie potężną inwestycją, która utrudni im poruszanie się po okolicy. Obawiają się, że przez ogromny węzeł komunikacyjny zostaną niejako odcięci od części miasta, choć zdają sobie sprawę, że nie do końca mają rację. Biskupia Górka nie cieszy się najlepszą reputacją wśród gdańszczan. Podniszczone, ale nadal piękne bloki od lat wymagają gruntownych remontów, a samej dzielnicy przydałaby się rewitalizacja. Bliskość nowego i drogiego centrum może pomóc w podniesieniu standardu życia ich lokatorów.

Planiści jednak zapewniają, że nikt nie ucierpi na budowie Forum Radunia, ale nie wszyscy są przekonani, że okolica rozkwitnie. Problemem może być wzmożony ruch tuż pod oknami, ciągły hałas, podziemne tunele, którymi będę musieli się przemieszczać mieszkańcy Biskupiej Górki, aby dojść do centrum czy wysokie wiadukty, które zasłonią piękny widok na historyczne tereny Gdańska.

Oburzenie wywołały również zmieniające się plany, które uświadomiły mieszkańcom, że nowe centrum zdominuje okolicę i nie zawsze uwypukli jej walory. Mowa o ogromnym parkingu, który początkowo miał powstać od strony Wałów Jagiellońskich, a zostanie postawiony od strony ul. 3 Maja. Nagle okazało się, że wielopoziomowy moloch załadowany samochodami przysłoni panoramę Gdańska.

Jeszcze inni narzekają, że tak naprawdę w okolicy Forum Radunia piesi będą się przemieszczać jedynie… tunelami, które zostaną wyremontowane. Zarzucają miastu, że chce zepchnąć ruch do podziemi (podobnie przy City Forum kilkaset metrów dalej), a uprzywilejować samochody. Nie do końca jest to jednak prawda, ponieważ we wspomnianym już parkingu przewidziano miejsce dla jedynie 830 samochodów. Wszystko po to, żeby zachęcić kierowców do jazdy komunikacją miejską i odciążyć Starówkę.

Na nową inwestycję narzekali również… obrońcy praw zwierząt, którzy początkowo bali się, że Forum Radunia zaszkodzi okolicznym nietoperzom z sąsiedztwa. Gacki bytują w położonych niedaleko fortach, a kompleks budynków i wiaduktów „wedrze” się na sieć nocnych korytarzy, jednak specjaliści uspokajają, że zwierzęta sobie poradzą i dostosują się do nowych warunków. Również okoliczne tereny zielone, które zostaną wchłonięte przez centrum handlowo-usługowe, nie są znaczące dla miasta. Owszem, mieszka tam kilkanaście gatunków ptaków, ale nie są to tereny lęgowe.

mat. prasowe

mat. prasowe

Jest na co czekać.

Na otwarcie Forum Radunia musimy jeszcze poczekać – łącznie kilka lat, ponieważ inwestycja będzie oddawana do użytku etapami, ale warto uzbroić się w cierpliwość i… wiarę. Wszystko wskazuje na to, że kompleks będzie dumą Gdańska, a nie powodem do wstydu. Czegoś takiego jeszcze w tym mieście nie było. Być może dlatego wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie, jak dużo dobrego przyniesie nowe miejsce na mapie Śródmieścia. Może być tylko lepiej.

Pepper House w liczbach (dane za rok 2023)

Liczba Klientów:

1 934

Sprzedanych nieruchomości za:

406 mln zł

Odbytych spotkań:

12 367

Nasi doradcy:

65

Kwota udzielonych kredytów:

240 mln zł

Pepper House jest nowoczesnym i kompleksowym biurem nieruchomości założonym przez praktyków rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i finansów. Zmieniamy rynek nieruchomości już od 2013 roku. Przedmiotem naszej działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (kupno, sprzedaż, wynajem), zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, pośrednictwo kredytowe oraz inwestycje deweloperskie. Mamy najlepszą wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań Klientów oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Działamy w woj. Pomorskim, Kujawsko-Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim i Mazowieckim. Mamy też w ofercie nieruchomości zagraniczne (basen Morza Śródziemnego). Gorąco zapraszamy do kontaktu i/lub odwiedzenia nas bezpośrednio w naszych oddziałach w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy i Warszawie.