Domy bez pozwolenia do 35 m2

Słyszałeś o możliwości budowy niewielkiego domu bez pozwolenia na budowę? Zastanawiasz się kiedy jest to możliwe? A może nie wiesz, jakie warunki musi spełniać działka budowlana, aby możliwa była taka budowa bez pozwolenia? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Internet aż roi się od ogłoszeń ekip budowlanych, projektantów i deweloperów, którzy oferują budowę domu bez pozwolenia na budowę. Zanim na poważnie zainteresujemy się taką alternatywą dla kawalerki w bloku, warto poznać obwarowania stawiane przez prawo budowlane.

Zgodnie z nim bowiem, nie wymaga pozwolenia na budowę wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki.

Innymi słowy, budynek nie tylko nie może przekraczać ww. powierzchni ale także ich ilość na jednej działce jest znacząco ograniczona. Co więcej, brak obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dotyczy jedynie nieruchomości rekreacyjnych. Nie możemy zatem powołać się na te przepisy budując dom mieszkalny. Musimy również pamiętać, że budynek taki nie może być przeznaczony do całorocznego pobytu, a także musi mieć konstrukcję parterową. Wyjątek od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę nie obejmuje również obiektów rekreacji zbiorowej.

Jeśli uporamy się z kwestią wielkości zabudowy oraz ilości nieruchomości na działce, musimy jeszcze prześledzić stan prawny gruntu, na którym nasz mały domek letniskowy ma zostać wybudowany. Warto rozpocząć od sprawdzenia, czy dla danego obszaru obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak jest, to musimy sprawdzić warunki zabudowy, jakie obowiązują dla naszej działki gruntu. Plan miejscowy musi bowiem dopuszczać zabudowę rekreacyjną. Nadto, w planie miejscowym określone są takie elementy, jak gęstość zabudowy na działce, dozwolona wysokość zabudowy, a także funkcje jakie mogą być realizowane na danym obszarze.

W przypadku, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza zabudowy rekreacyjnej, nie będziemy mogli zrealizować naszego zamierzenia budowlanego. Jeśli zaś plan miejscowy zezwala na budowę domków letniskowych, nie oznacza to końca formalności. Brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, nie zwalnia inwestora z obowiązku zgłoszenia budowy.

Do zgłoszenia należy dołączyć szereg dokumentów, m.in. odpowiednie szkice i rysunki, projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane – jeżeli takie instalacje będą występowały. Zgłoszenie składa się w miejscowym starostwie powiatowym albo urzędzie miasta na prawach powiatu. Organ architektoniczno-budowlany ma 21 dni od otrzymania naszego zgłoszenia, na wniesienie sprzeciwu. Jeżeli nie zostanie on zgłoszony, możemy rozpoczynać budowę. Od decyzji wnoszącej sprzeciw możemy wnieść zażalenie, a jeżeli nie zostanie uwzględnione, skargę do sądu administracyjnego.

Jeśli natomiast dla danego terenu nie obowiązuje miejscowym plan zagospodarowania przestrzennego, konieczne może okazać się uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Podsumowując, budowa niewielkiego domku bez pozwolenia na budowę jest co prawda możliwa, jednak wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Zanim zatem zdecydujemy się na realizację takiego projektu, upewnijmy się że będzie to możliwe na naszej nieruchomości.

 

Autor: Piotr Zwoliński Dyrektor Zarządzający Pepper House

Pepper House w liczbach (dane za rok 2023)

Liczba Klientów:

1 934

Sprzedanych nieruchomości za:

406 mln zł

Odbytych spotkań:

12 367

Nasi doradcy:

65

Kwota udzielonych kredytów:

240 mln zł

Pepper House jest nowoczesnym i kompleksowym biurem nieruchomości założonym przez praktyków rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i finansów. Zmieniamy rynek nieruchomości już od 2013 roku. Przedmiotem naszej działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (kupno, sprzedaż, wynajem), zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, pośrednictwo kredytowe oraz inwestycje deweloperskie. Mamy najlepszą wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań Klientów oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Działamy w woj. Pomorskim, Kujawsko-Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim i Mazowieckim. Mamy też w ofercie nieruchomości zagraniczne (basen Morza Śródziemnego). Gorąco zapraszamy do kontaktu i/lub odwiedzenia nas bezpośrednio w naszych oddziałach w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy i Warszawie.