Czy warto współpracować z pośrednikiem?

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy warto współpracować z pośrednikiem nieruchomości, to konieczne przeczytaj nasz artykuł. Zarówno przy sprzedaży, jak i kupnie mieszkania, domu, bądź działki jego pomoc nie tylko pozwoli na wybór najlepszej oferty, ale także ochroni Cię przed zbędnym ryzykiem.

Pośrednik przy kupnie nieruchomości

Biura nieruchomości mają dostęp do wielu ofert zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Co ważne, oferty te są uprzednio sprawdzane i nie wszystkie są publikowane w internecie. Zgłaszając się do pośrednika masz pewność, że nie znajdziesz tam nieruchomości obciążonych różnego typu wadami prawnymi i fizycznymi. Możesz pomyśleć, że przecież sam jesteś w stanie sprawdzić księgę wieczystą kupowanej nieruchomości. Zapewne tak, ale czy wiesz co oznacza każdy ze wpisów i jak wyjaśnić ewentualne wzmianki?

Dodatkowo, treść księgi wieczystej do dopiero pierwszy punkt na długiej liście dokumentów do sprawdzenia. Pośrednik nie tylko zweryfikuje dane z ewidencji gruntów, planu miejscowego, bądź warunków zabudowy, ale także wskaże Tobie co z nich wynika dla przyszłego nabywcy nieruchomości. Przykładowo, może chodzić o kwestię prawa pierwokupu, przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w pełną własność, założenia księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, a nawet procedurę odrolnienia działki.

Pośrednik dopilnuje również sprzedawcy, aby dostarczył dokumenty wymagane do umowy sprzedaży i do banku, jeśli kupujesz na kredyt, wytłumaczy Tobie jej treść, a także będzie asystował podczas wizyty u notariusza. Niekiedy zmiana jednego słowa w treści aktu notarialnego może mieć kolosalne znaczenie. Dla przykładu całkiem inne konsekwencje prawne ma posłużenie się słowem „zaliczka” niż użycie słowa „zadatek”. Podobnie, na gruncie prawnym „opóźnienie” nie jest traktowane tak samo, jak „zwłoka”. To tylko kilka przykładów pułapek, na które możesz natrafić nabywając nieruchomość bez pomocy profesjonalisty.

Pośrednik przy sprzedaży nieruchomości

Skąd wiesz czy cena oferowanej przez Ciebie nieruchomości nie jest przewartościowana lub niedoszacowana? Tu pomoże pośrednik. Zadania biura nieruchomości wykraczają daleko poza znalezienie nabywcy, chociaż to z pewnością jedno z jego podstawowych zadań. Nie każdy potencjalny nabywca zainteresowany zakupem spełni Twoje oczekiwania finansowe oraz inne warunki transakcji, czasami tylko zmarnuje twój czas. O wstępną selekcję kupujących zadba nie kto inny, jak pośrednik. Ty otrzymasz kontakty tylko do osób poważnie zainteresowanych transakcją. Im większe biuro, tym więcej kupujących w bazie pośrednika, szybsza transakcja i wyższa cena sprzedaży.

A czy wiesz, że do umowy przenoszącej własność musisz dostarczyć szereg różnego typu zaświadczeń? Ich pozyskanie wymaga czasu, a przede wszystkim wiedzy w jakim urzędzie można otrzymać konkretny dokument. Podobnie jest z treścią umowy sprzedaży, tu również należy wiedzieć w jaki sposób ją skonstruować, aby uniknąć roszczeń nabywcy w przyszłości. Notariusz nie jest pełnomocnikiem żadnej ze stron transakcji, jego rolą jest dbanie o to, aby umowa była zgodna z prawem. Nawet jeżeli to Ty wybierzesz notariusza, to i tak nie oznacza, iż zadba on o treść umowy korzystniejszą dla Ciebie. Pamiętałbyś o przeniesieniu roszczeń z rękojmi na nabywcę? A o oświadczeniu nabywcy, że zapoznał się ze stanem nieruchomości? Klauzul umownych, tytułów egzekucyjnych, które są w pełni legalne, jednak korzystniejsze dla jednej ze stron jest wiele. Dzięki pośrednikowi nie tylko będziesz mógł dodać je do umowy, ale także unikniesz niekorzystnych zmian proponowanych przez nabywcę.

Jak widzisz, niezależnie od tego czy sprzedajesz nieruchomość, czy zamierzasz ją kupić, pomoc pośrednika może okazać się bardzo istotna. Może i w czasach boomu na rynku nieruchomości znalezienie zainteresowanego naszym ogłoszeniem nie jest aż tak trudne. Jednakże, jest to dopiero pierwszy krok na drodze do bezpiecznego przeprowadzenia transakcji. Dlatego lepiej zaufać profesjonaliście.

Autor: Piotr Zwoliński Dyrektor Zarządzający Pepper House

Pepper House w liczbach (dane za rok 2023)

Liczba Klientów:

1 934

Sprzedanych nieruchomości za:

406 mln zł

Odbytych spotkań:

12 367

Nasi doradcy:

65

Kwota udzielonych kredytów:

240 mln zł

Pepper House jest nowoczesnym i kompleksowym biurem nieruchomości założonym przez praktyków rynku z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i finansów. Zmieniamy rynek nieruchomości już od 2013 roku. Przedmiotem naszej działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (kupno, sprzedaż, wynajem), zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, pośrednictwo kredytowe oraz inwestycje deweloperskie. Mamy najlepszą wiedzę na temat potrzeb i oczekiwań Klientów oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Działamy w woj. Pomorskim, Kujawsko-Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim i Mazowieckim. Mamy też w ofercie nieruchomości zagraniczne (basen Morza Śródziemnego). Gorąco zapraszamy do kontaktu i/lub odwiedzenia nas bezpośrednio w naszych oddziałach w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy i Warszawie.